Geri

İRLANDA'DA YÜKSEK LİSANS

Ana dili İngilizce olan iki Avrupa ülkesinden biri olan İrlanda, İngilizce yüksek lisans yapmak için en uygun ülkelerden biridir. Özellikle 2000’li yılların ortasından itibaren büyük teknoloji şirketlerinin merkezlerini İrlanda’ya açması, ülkeyi çok daha göz önünde kılan detaylardan biridir. Bu şirketler arasında Amazon, Google, Facebook, Apple, Twitter, Dell, LinkedIn gibi çok uluslu dünya şirketleri bulunmaktadır. Bundan dolayı özellikle teknoloji ve bilişim gibi alanlarda yüksek lisans yapmak isteyen kişiler için İrlanda ön plana çıkmaktadır.

İrlanda, yüksek lisans öğrencileri için vize işlemlerinin en kolay yapılabildiği ve sonuç alınan ülkelerden biridir. 2-4 hafta kadar bir süre içerisinde yüksek lisans eğitiminiz için vize işlemleriniz halledilmiş olur. Yüksek lisans eğitim süreniz tercih ettiğiniz okula göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1 yıllıktır. İrlanda’da yüksek lisans yapmanın pek çok avantajı vardır. Bunlar arasında en dikkat çekeni oturma ve çalışma iznidir. İrlanda’da yüksek lisans programından mezun olan herkes 2 yıl boyunca oturma ve çalışma iznine sahip olur. Yüksek lisans programınız devam ederken de çalışabilir, part-time işlerle geçiminizi kendi başınıza sağlayabilirsiniz. 

İrlanda’da da yüksek lisans yapabilmeniz için aranan şartların başında iyi derecede İngilizce bilmek gelmektedir. İngilizce seviyenizi belli edecek olan IELTS, TOEFL gibi sınavlardan yeteri puanı almış olmanız gerekmektedir. İrlanda’da yüksek lisans yapmak için gerekli olan IELTS 6,0-6,5 arasındadır. Bu puan aralığına ulaşamayan öğrenciler, öncesinde İrlanda’da yabancı dil eğitimi programlarımıza katılarak İngilizcelerini istedikleri seviyeye çekebilirler. Yüksek lisans kabulü için aranan bir diğer şart ise Lisans Mezuniyet Ortalamasıdır. Genel ortalama 4 üzerinden değerlendirilirken bazı üniversiteler için 2’nin üzerinde bir ortalama yeterli olurken, bazı üniversiteler daha yüksek mezuniyet ortalaması isteyebilirler. Yine bazı üniversiteler niyet ve referans mektupları talep edebilirler. Geçerli bir pasaporta sahip olmak ise aranan bir diğer şarttır. Hem İrlanda’daki üniversitelerin beklentileri hem de gerekli belgeler hakkında daha detaylı bilgi almak için Yonca Consultancy’nin ücretsiz danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Başvurduğunuz üniversitenin uluslararası öğrenci kabul komisyonları başvurunuzu değerlendirerek en kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş sağlamaktadır. Bu süre bazı üniversitelerde 2 haftayı bulabilirken, bazılarında 2 ayı bulabilmektedir. Kabul alma şansınızı yükseltmek için lisans derecenizi aldığınız alanınızda yüksek lisans talep edebilirsiniz. Bu bir zorunluluk olmasa bile alacağınız eğitimin faydası açısından işinize daha fazla yarayacaktır.

·         Munster Technological University

·         Griffith College

·         Technological University Dublin

·         National University Ireland

·         University College Cork

Bu üniversiteler, Yonca Consultancy farkı ile yüksek lisans başvurusu yapabileceğiniz okullardan yalnızca bazılarıdır. Bunun dışında İrlanda’daki tüm okullara tarafımızca başvuru yapabilir, eğitim hayatınızı şekillendirebilirsiniz.

İrlanda’da yüksek lisans programları yılda 3 kez başlamaktadır. Eylül, Ocak ve Nisan aylarında başlayan programlardan dilediğinize katılabilirsiniz. Eylül başlangıçlı programlar için devlet üniversitelerinde kayıtlar Mayıs/Haziran gibi biterken, özel üniversiteler için Ağustos ayına kadar başvuru süresi bulunmaktadır. Okulların mevcut kontenjanlarına göre bu süre daha uzayabilir ya da kısalabilir. 

İrlanda eğitim anlamında tam bir fırsatlar ülkesidir. Yüksek lisans programına giriş yapamayan öğrenciler için bazı üniversiteler özel hazırlık sınıfları açmaktadır. “Pre-master” denilen bu hazırlık programlarına katılarak akademik İngilizce eğitimi alabilir, 100 üzerinden en az 60 puan ortalaması tutturarak yüksek lisans programları için uygun bir adaya haline gelebilirsiniz. Pre-master programına katılabileceğiniz okullar ve süreç hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen Yonca Consultancy ekibine ulaşabilirsiniz. Böylece İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alma hayalinizi asla ertelememiş olursunuz.