Geri

İRLANDA'DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

İrlanda, yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı üniversite eğitimi veren Avrupa ülkelerinden biridir. Muhteşem manzarası, doğası ve tarihiyle turistik bir ada ülkesi olan İrlanda turistler kadar öğrencilerin de dikkatini çekmektedir. İrlanda’nın resmi dili İrlandaca ve İngilizcedir. Ülke olarak çoğunluk İngilizce konuşmaktadır.  İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Para birimi olarak ise Euro kullanılmaktadır. Asgari ücret 2020 Yılında 1.656 Euro olarak belirlenmiştir.

İrlanda’da Lisans Okumak

 

İrlanda’da öğrenci vizesine sahip olan tüm öğrencilerin yarı zamanlı çalışma izni vardır. Uzun dönem dil okulu dahildir. Yani haftalık olarak 20 saat çalışma izni vardır. Üniversitelerde eğitim İngilizce dilinde verilmekte ve alınan diplomalar dünya çapında geçerlidir. Ayrıca genellikle üniversiteler büyük kampüslere sahiptir. Konum olarak ise merkezi yerlerde yer almaktadır.

Üniversite süreleri: İrlanda’da ülkemizden farklı olarak Lisans programları İngiltere gibi 3 yıl yani totalde 6 dönem sürmektedir. Fakat hazırlık istenen durumlarda 4 yıla çıkmaktadır. Yüksek lisans ise 1 yıl sürmektedir. Bu sebeplerden İrlanda’da üniversite okumak uluslararası öğrenciler için oldukça talep görmektedir. İrlanda’da herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüm okumak için iyi derecede İngilizce ‘ye sahip olmak gerekmektedir. Bu sebepten öncesinde hazırlık okumak veya dil okulu öğrencisi olmak iyi olabilir.

Yaşam şartları, refah seviyesi, sosyal hayat ve doğal güzellikleriyle İrlanda, Avrupa’nın ilgi çeken ülkeleri arasında yer almaktadır. Konaklama seçenekleri arasında yurt ve aile yanı konaklama mevcuttur. İrlanda üniversitelerinin birçoğunun YÖK denkliği vardır. Ayrıca bu müfredat uyumluluğu sayesinde Türkiye’de geçerlidir.

İrlanda’da Hazırlık Eğitimi (Foundation)

 

İrlanda üniversitelerinde okumak isteyen Türk öğrenciler için, genellikle liseden mezun olduktan sonra bir temel eğitim gereklidir. Bazı programların tamamlanması yalnızca üç yıl sürse de, bölüme bağlı olarak istisnalar da vardır.

İrlanda’da genellikle üniversite öncesi alınan A Level eğitiminin Türk öğrenciler için geçerli olmadığını belirtmekte fayda var. Bunun yerine, bir temel eğitim programı gerekmektedir. Bu program, A Level eğitiminin yoğunlaştırılmış versiyonudur, ancak onun yerine geçmez.

Bir üniversite programına kaydolmadan önce, hangi İrlanda üniversitelerinin A Level eğitimi gerektirdiğini ve ilgili programlarının olup olmadığını araştırmak önemlidir. Program, öğrencileri mühendislik, bilim, eczacılık, işletme, hukuk, sosyal bilimler ve sanat ve tasarım gibi çeşitli bölümlere hazırlamak için tasarlanmıştır.

İrlanda Üniversite Ücretleri

 

İrlanda’da üniversite ücretleri her ülkede olduğu gibi bölümlere göre ve vatandaşlık durumuna göre farklılık göstermektedir. Avrupa birliği üyesi olan öğrenciler için İrlanda’da üniversite eğitimi ücretsizdir. Kayıt ücreti ödemeniz gerekmektedir. Kayıt ücreti ise 3.000 Euro civarı belirlenmektedir. Avrupa birliği üyesi olmayan ülkelerin öğrencileri için ise üniversiteler ücretlidir.

Lisans eğitimi için ortalama olarak yıllık üniversite eğitim öğretim ücreti 9.850 Euro- 26.000 Euro aralığındadır.

Lisansüstü eğitim için ise 9.950 Euro- 37.000 Euro aralığında bölümlere göre değişiklik göstermektedir.

Lisans ve Lisansüstü harç ücretleri ise yine aynı şekilde üniversitelere ve fakültelere göre değişiklik göstermektedir.

İrlanda’da Konaklama ve Yaşam Masrafları

 

İrlanda’da üniversite öğrencisi olmak için bölüm seçtiniz fakat üniversite hangi şehirde olsa daha rahat geçinebilirsiniz, bütçeniz nedir ve çalışma izninden yararlanmak istiyor musunuz? Öncelikle çalışmak isteyen öğrenciler iş bulma konusunda öğrenciler sıkıntı çekmediği için çalışma izinleri gelir gelmez rahatlıkla çalışmaya başlayabilir.

İrlanda’da aylık yeme içme giderleri; Tabii ki para birimi euro olduğu için diğer tüm ülkelerde olduğu gibi yaşam masrafları yüksek olmaktadır. İrlanda’da market alışverişi ise oldukça uygundur. Et, süt, yumurta gibi temel yiyeceklerden vergi alınmaz bu sebeplerden oldukça düşük tutarlarda uygun alışveriş yapabilirsiniz. Yeme içme giderleri için rahatlıkla alışveriş yaptığınız takdirde aylık 250 Euro olarak ortalama fiyat verilebilir.

Toplu taşıma ücretleri ise yürüme mesafesinde değilseniz aylık olarak ulaşım maliyeti; 80 Euro – 100 Euro arasındadır. Ayrıca bisiklet ulaşım için oldukça fazla tercih edilmektedir.

Giysi ve tekstil alışverişi için ise Penneys gibi oldukça uygun ürünler bulunan popüler mağazalar öğrenciler için oldukça ideal olacaktır.

İrlanda’da Öğrenci Olarak Çalışmak

 

Uluslararası öğrencilerin neredeyse hepsi İrlanda’da çalışarak kendi konaklama ve market masraflarını çıkarmaktadır. Kalacak yerin uygun olması için daha küçük şehirler tercih etmenizde fayda olabilir. Dublin, Cork, Galway gibi şehirlerde şehirlerin büyüklüğüne göre konaklama masrafı artmaktadır. Neredeyse tüm üniversitelerin kalitesi oldukça yüksek olduğu için üniversiteye ve bölümüne göre tercih yaparak sonrasında yaşayacağınız şehri iyi araştırmanız gerekmektedir. Şehirlere göre farklılık gösteren konaklama seçenekleriyle aile yanı, öğrenci evi, yurt, pansiyon gibi yerlerde konaklayarak ayda 600 Eurodan 1800 Euroya kadar konaklama masrafı çıkabilmektedir.

İrlanda’da üniversite mezunu olduktan sonra öğrenciler, 6 aylık veya 1 yıllık çalışma, iş arama izinlerine sahip olmaktadır.

İrlanda Devlet Üniversiteleri

 

İrlanda’daki devlet üniversiteleri şunlardır:

·        Trinity College Dublin

·        University College Dublin

·        National University of Ireland, Galway

·        Dublin City University

·        Maynooth University

·        University of Limerick

·        University College Cork

·        Technological University Dublin

Bu üniversiteler, sanat, bilim, mühendislik, işletme ve daha fazlası gibi çeşitli alanlarda çok çeşitli lisans ve lisansüstü programlar sunmaktadır. Yüksek kaliteli eğitimleri, araştırma tesisleri ve kaynakları ile tanınırlar ve dünya çapında ilgi görürler.

İrlanda’daki tüm üniversiteler kamu tarafından finanse edilmektedir, bu şekilde işletilir. Ayrıca Griffith College Dublin, Dublin Business School gibi yüksek öğrenim programları sunan özel kolej olarak geçen kurumlar vardır. Bu kurumlar resmi üniversite olarak tanınmamakta ve bu sebepten İrlanda’daki devlet üniversiteleriyle aynı şekilde derece verme yetkisine sahip olmaya üniversitelerdir.

Ayrıca Dünya’nın en iyi üniversitesi sıralamasında İrlanda’daki devlet üniversiteleri bulunmaktadır. Ülkenin doğası ve tarihi kadar üniversitesi ve verilen eğitimleri de bu yazdığımız sebeplerden ilgi görmektedir.

İrlanda Üniversite Vizesi

 

İrlanda’da uzun dönem öğrenci vizesi D tipi öğrenci vizesi olarak geçmektedir. 90 gün altında kısa süreli eğitim alacaksanız da C tipi öğrenci vizesi sahibi olmaktasınız.

İrlanda’da üniversite okumaya karar verdiniz fakat hangi üniversiteyi ne şekilde seçeceğinize karar veremiyorsanız ve İrlanda Konsolosluğuna ne şekilde başvuru yapacağınızı bilmiyorsanız uzman desteği almanız oldukça önemlidir. İrlanda’ya VSF Global üzerinden başvuru yapılmaktadır. Bu süreçte belge hazırlama, üniversite başvurusu, kabulü gibi zorlu bir süreç sizi beklemektedir. Fakat bu dikkat gerektiren süreci kiminle yönettiğiniz oldukça önemlidir.

Yonca Consultancy

 

Yonca Consultancy, akademik yolculuğuna başlamak isteyen öğrencilere birinci sınıf hizmetler sunan bir dil okulu ve üniversite danışmanlık firmasıdır. Yonca Consultancy, eğitim sektöründe kalitesi ve kabul oranıyla, tecrübesiyle; mükemmellik, profesyonellik ve güvenilirlik konusunda itibar kazanmıştır.

İrlanda’daki bütün üniversiteler ile anlaşmamız vardır. Süreçle ilgili sormak istediğiniz bütün sorular için bize ulaşabilirsiniz.

Yonca Danışmanlığı diğerler firmalardan ayıran şey, başvuru süreci boyunca öğrencilerin yanında olduğu gibi başvuru süreci sonrası İrlanda’ya geldiğinde yapacağı işlemler için stressiz ve rahat bir deneyim yaşamalarını sağlamanıza yardımcı olmaktır.

Üniversiteyi kazandınız ve İrlanda’ya geldiniz. Bu süreçte İrlanda’da da her konuda destek ve bilgi almak için ofisimize uğrayabilir veya iletişim numaramız üzerinden her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İrlanda’daki üniversiteler ile ilgili bilgi almak için WhatsApp numaramız üzerinden, İnstagram adresimizden veya Form bırakarak tecrübeli danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İster yurtdışında eğitim almayı, ister dil becerilerinizi geliştirmeyi hedefliyor olun, Yonca Consultancy sizi başarıya yönlendirecek uzmanlığa ve tecrübeye sahiptir. Son derece bilgili ve deneyimli danışmanlardan oluşan ekibimiz, üniversite başvuru öncesinde, başvuru sürecinde ve başvuru sonrasında akademik ve kişisel hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz desteği almanızı sağlayarak yardımcı olacaktır. Dil okulu eğitimi sonrasında lisans veya lisansüstü kabul oranımız ve vize kabul oranlarımız ile gurur duymaktayız.

Yonca Consultancy, eğitimlerini ilerletmek isteyen öğrenciler için olağanüstü bir deneyim sunar. Bu yorucu süreci en rahat şekilde atlatmak için vardır. İrlanda’da üniversite kabulü almanız için ve vize başvuru süreci için gereken tüm belgeleri özenli bir şekilde hazırlamaktadır. Kabul oranı %99 olan acentamız ile birlikte dikkatle başvuru yapmanıza yardımcı olur. Uzmanlıkları, bağlılıkları ve mükemmelliğe olan bağlılıkları ile akademik hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkes için mükemmel bir ortaktırlar.

Dil okulu, lisans, lisansüstü ile ilgili bilgi almak için bize hemen ulaşabilirsiniz!