Geri

Work and Study Nedir?

Yabancı dil eğitimini yurtdışında almak her gencin hayalleri arasındadır. Farklı ülkelerdeki farklı seçeneklerle bu hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz pek çok fırsat bulunmaktadır. Bunların başında da Work & Study programı gelmektedir. İrlanda’da 6 aylık dil eğitimi almak isteyen 18 yaşından büyük herkesin katılabildiği bu program ile aynı zamanda haftada 20 saat part-time olarak çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. 6 aylık dil eğitiminiz sona erdikten sonra, ekstradan 2 ay daha İrlanda’da kalma hakkına sahip olarak full-time bir işte çalışıp daha çok para biriktirerek evinize dönebilirsiniz. İrlanda’da kaldığınız 8 aylık zaman dilimi boyunca hem İngilizcenizi geliştirebilir hem de çalışma hayatının içinde günlük masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Program sonrasında alacağınız yabancı dil sertifikası ile CV’nize ekleyebileceğiniz uluslararası bir belgenin de sahibi olursunuz.

 

Work & Study Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yabancı dil eğitimini Work & Study kapsamında İrlanda’da almak isteyen birinin aklına konu ile alakalı pek çok soru gelmektedir. Genel hatları ile ilgili bilinmesi gereken temel detaylar şunlardır:

·         Vize başvurunuz sırasında sizden İngilizce yeterlilik seviyesi talep edilmemektedir. Evraklarınızı tamamladığınız vize için başvuru yapabilir, hiç İngilizceniz olmasa dahi İrlanda’da dil eğitimi alabilirsiniz.

·         18 yaş üstündeki herkes bu programa katılabilir.

·         İrlanda’daki dil okulları yılın her döneminde dil eğitimi kayıt hakkını açık tutmaktadır. Bundan dolayı başvurunuzu istediğiniz dönem yapabilirsiniz. Başvuru ve vizeniz onaylandıktan sonra 1-1,5 aylık süreç içerisinde hemen dil eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

·         Danışmanlarımızın sizler için özel olarak belirleyecekleri rota ile kendiniz için en doğru lokasyonu seçmiş olacaksınız. Aynı zamanda sadece başvuru sırasında değil, İrlanda’da dil eğitimi almaya başladığınız zamanda desteğimiz her daim arkanızda.

·         Dil eğitiminiz sırasında çalışıp çalışmamak tamamen size kalmıştır. Dil eğitiminizi alırken günlük masraflarınızı karşılamak için yarı zamanlı olarak çalışma hakkı programdaki tüm kişilere tanınmış bir haktır.   

·         Sadece Dublin değil, Cork, Limerick gibi birçok şehir, Work and Study programı kapsamında uluslararası okullara sahiptir.

Neden Work and Study İrlanda?

Work and Study kapsamında seçilebilecek pek çok ülke olsa da, İrlanda’yı onlardan ayıran pek çok avantajlı özelliği bulunmaktadır. Öncelikle İrlanda, sıcakkanlı insanları ve kültürü ile ülkemize benzer özellikler göstermektedir. Yurtdışından gelen öğrencilere kapılarını her daim açan ve konaklama imkânı sunan aileler kendinizi evinizde hissetmenize yardımcı olur. Resmi dillerinden biri İngilizce olan bu ülkenin neredeyse yüzde 99’luk bölümünde İngilizce konuşulur. Böylece sadece okulda değil, sosyal yaşamınızda da İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.    

Birçok öğrenci için Work and Study programı sırasında çalışarak kendi masraflarını çıkartabilmek oldukça önemli şartlardan biridir. Birçok öğrenci ülkedeki ilk yıllarında hizmet sektöründe, daha sonra lisans ve lisansüstü eğitimlerinin tamamlanması ile dünya devi markalarda çalışma imkânı bulabiliyor. Özellikle Microsoft, Google, Twitter, Facebook gibi teknoloji devi şirketlerin Avrupa merkezlerinin İrlanda’da yer alması, bu ülkeyi Avrupa kıtasının Silikon Vadisi olarak bilinmesini sağlıyor. Mezun olduğunuz bölüm ve ilgi alanınıza göre bu şirketlerden birinde işe başlayabilirsiniz.

Work and Study Fiyatları

Work and Study fiyatları, tercih ettiğiniz şehre, okula ve eğitim programına göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin Dublin’de yer alan okulların fiyatları daha farklıyken, Cork şehrinde eğitim alacağınız bir okulun fiyatı buna oranla daha farklı bir kategoride olabilir. Bunun başlıca nedeni Dublin’in İrlanda’nın başkenti ve en gözde şehri olmasıdır; ancak unutulmaması gereken nokta Dublin’in, İrlanda’daki diğer şehirlere nazaran daha farklı konaklama maliyetlerine sahip olabileceğidir. Öğrenciler, Yonca Consultancy’nin ücretsiz danışmanlık hizmetinden faydalanarak yapacakları tüm seçimlerde kendileri için en doğru kararlar alabilirler. 

Eğitim programlarının içerisinde kursa kayıt fiyatı, sınav ücretleri, konaklama ayarlama ücreti, sigorta ücreti gibi farklı ücretlendirme çeşitleri yer alabilir. Gitmek istediğiniz şehri ve okulu belirledikten sonra maliyet raporu oluşturabilir, bunun üzerine kararlarınızda değişikliğe gidebilirsiniz.

Work and Study programı kapsamındaki öğrenciler, öğrencilik süreçleri boyunca aynı zamanda çalışabilecekleri için kendi masraflarını karşılayabilirler. Böylelikle diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha uygun bir yaşam sürme fırsatı yakalayabilirler. Fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi almak için Yocan Consultancy’nin danışman ekibine ulaşabilir, baştan sonra bir maliyet raporu oluşturabilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek adına en doğru ve makul seçimler için Work and Study İrlanda programının size sunduğu avantajları kullanabilirsiniz.